Od 19 lutego 2015 roku do 7 lutego 2016 roku według kalendarza gregoriańskiego trwa rok kozy(owcy) – ma to miejsce w Chinach. Na kolejne lata zaś przypisane są znaki takie jak: pies, świnia, szczur, bawół, małpa, kogut. Chiński Nowy Rok nazywany jest również Świętem Wiosny. Przypada on zawsze w miesiącach styczeń i luty. Każdy z tych Nowych Roków w Chinach ma przypisany do siebie 1 z 12 stworzeń.
W tym roku w Chinach obchody najważniejszego święta przypadają na dzień 8 lutego. Odpowiada mu dziewiąty ze znaków, czyli małpa.
Fajerwerki w Chinach są niezwykle istotnym elementem. Mają one szczególne znaczenie, które związane jest z tradycjami i legendami. Według wierzeń Chiński Nowy Rok zaczął się od strasznej bitwy z potworem Nian. Była to bestia o ciele byka i głowie lwa. Lecz miała ona swój słaby punkt, a mianowicie bała się ognia i huku. Mieszkańcy Chin, aby przegonić potwora zaczęli odpalać sztuczne ognie.
Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają dwa tygodnie. Na sam koniec odbywa się Święto Latarni, czyli odpowiednik naszych Walentynek.
Wiele ciekawych imprez odbywa się w tym czasie. Organizowane są ogromne festiwale oraz wielkie widowiska pirotechniczne.
W całym kraju, ale również w innych częściach globu z dużą populacją Chińczyków takich jak między innymi Tajwan, czy Malezja odbywają się wielkie uroczystości i spektakle. Ludzie celebrują nowy rok z głowami smoka i lwa podczas organizowanych parad smoków.
Całość wydarzeń dopełniają pokazy fajerwerków. Odbywają się one w różnych zakątkach miasta jednocześnie, co sprawia że tworzą one jedną całość.
Podobne uroczystości mają także miejsce na innych kontynentach. Na przykład w dzielnicach Chinatown w Londynie, Chicago, Paryżu oraz Sydney.