Fajerwerki to obszerna grupa produktów. Sztuczne ognie mogą różnić się wyglądem i efektem oraz czasem trwania i kolorem. Nieco inny może być efekt świetlny i dźwiękowy, co daje ogromne możliwości dla pirotechników organizujących profesjonalne pokazy. Fajerwerki odpalane są zwykle za pomocą lontu, ale dostępne są także takie, które odpala się poprzez zawleczkę lub zapalnik elektryczny, a także systemy zdalnego odpalania.
Choć do kategorii fajerwerków zaliczane są także petardy, to nie gwarantują one tak spektakularnego widowiska na niebie. Petardy wydają głośny huk i krótkotrwały błysk. Mają różne natężenie światła i dźwięku, różnią się liczbą wystrzałów i wielkością. Petardy dzielą się na:
- Hukowe
- Hukowo-dzwiękowe
- Wielostrzałowe
- Gwiżdżące
- Wzlatujące
Petardy odpalane są wyłącznie za pomocą lontu.
Rodzaje fajerwerków
Profesjonalne pokazy pirotechniczne powstają z wykorzystaniem kilku rodzajów fajerwerków, takich jak:
- Rakiety – wznoszą się pionowo ku górze i eksplodują na określonej wysokości;
- Wyrzutnie – fajerwerki wielostrzałowe składające się z kilku rurek odpalanych jednym lontem. Materiał pirotechniczny wystrzeliwany jest w określonych sekwencjach;
- Stroboskopy – emitują pulsujące światło;
- Rzymskie ognie – fajerwerki wielowystrzałowe o mniejszych możliwościach niż wyrzutnie;
- Wulkany – po wystrzeleniu układają się w stożek przypominający wybuchający wulkan składający się ze snopów iskier lub płomieni.
Zarówno fajerwerki, jak i petardy zawierają materiały wybuchowe i stanowią źródło otwartego ognia, dlatego nie mogą być używane przez osoby nieletnie. Nieumiejętne posługiwanie się fajerwerkami jest niebezpieczne i może przyczynić się do pożaru lub powstania trwałych urazów ciała.