Fajerwerki nie są tylko i wyłącznie związkami chemicznymi, które poprzez wchodzenie między sobą w interakcję ukazują się nam jako efekty świetlne na niebie. To również połączenie procesów i różnych dziedzin nauki, które poprzez odpowiednie połączenie pozwalają na stworzenie wyjątkowych pokazów pirotechnicznych.
Fajerwerki nie są tylko prochem, efektami, dymem, wybuchem. Widz, który nie wgłębia się za bardzo w sens i podejście do fajerwerków, spostrzega tylko materiały wybuchowe umiejscowione w tubach, uruchamiane za pomocą zapalników powodujących reakcje chemiczne. Paręset lat temu sztuczne ognie służyły wyłącznie odstraszaniu złych duchów.
W późniejszym okresie wykorzystywano fajerwerki jako broń. A dzisiaj inżynierowie dwoją się i troją by stworzyć bardziej bezpieczne i ekologiczne materiały pirotechniczne. Takie podejście do tej kwestii ma za zadanie zachować na dobrym poziomie interakcję kolorów z efektami, bez problemu toksyczności.
Planowanie dużych pokazów fajerwerków to dość długi i pracochłonny proces.
W zależności od tego jak duży ma być dany pokaz, jakie efekty ma zawierać i innych części składowych, czas potrzebny na przygotowanie pokazu fajerwerków może trwać nawet do kilku dni. Bardzo istotne jest zabezpieczenie pokazu. Pirotechnicy muszą bezwzględnie ustalić odległości pomiędzy poszczególnymi elementami. Aby pokaz był widowiskowy oraz w pełni bezpieczny musi on łączyć odpowiednią organizację pracy, znajomość zasad chemii oraz fizyki. Wszystko to w połączeniu z kreatywnością da nam mieszankę wybuchową i to nie tylko chemiczną, ale też spełniającą oczekiwania widzów.
Zobacz także
- Najbardziej wystrzałowa noc w tym roku – zbliża się wielkimi krokami!
- Rzymianie kontra Barbarzyńcy – czyli VII Dni Twierdzy w Świnoujściu.
- Sunrise Festival 2017 przeszedł do historii. Z WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ WSPÓŁTWORZYLIŚMY 15 EDYCJĘ SUNRISE FESTIVAL!
- Lech Fire Festiwal w Ustce – pirotechnicy zaprezentowali swoje umiejętności pomimo złej pogody.