Pokazy fajerwerków zdecydowanej większości osób kojarzą się z radością, ekscytacją i wieloma innymi pozytywnymi emocjami. Niemniej, istnieje wiele sporów i kontrowersji odnośnie legalności takowych pokazów w inne dni niż 31 grudnia i 1 stycznia. Jak naprawdę wygląda wystrzeliwanie fajerwerków poza Nowym Rokiem od strony prawnej? Poniżej postaramy się dokładnie omówić ten temat.
Czy pokazy fajerwerków to zakłócanie porządku publicznego?
Często mówi się o tym, że fajerwerki zakłócają spokój i porządek publiczny, przez co są nielegalne. W praktyce jednak zakaz hałasowania obowiązuje wyłącznie od 22:00 do 6:00 i jest powszechnie znany jako cisza nocna. Gdyby dźwięki wywoływane przez sztuczne ognie w środku dnia lub wieczorem miałyby łamać prawo, to samo musiałoby dotyczyć wszelkiego rodzaju imprez, wesel, happeningów, czy nawet remontów i przemówień publicznych. Absurdalnym byłoby uznać wszystkie powyższe przykłady za nielegalne, dlatego i pokazy fajerwerków nie mogą być ograniczane przez zakaz zakłócania porządku publicznego, jeśli organizuje się je poza okresem ciszy nocnej.
Jak zorganizować legalny pokaz fajerwerków?
Choć pokazy fajerwerków same w sobie są legalne całym rokiem, to organizując takie wydarzenie trzeba pamiętać o kilku aspektach prawnych. Sztuczne ognie przede wszystkim:
-
mogą być wystrzeliwane wyłącznie na terenie prywatnym i za zgodą jego właściciela,
-
nie mogą być stosowane w pobliżu takich obiektów jak stacje benzynowe i gospodarstwa rolne,
-
nie mogą sprawiać żadnego niebezpieczeństwa.
Ponadto chcąc zorganizować pirotechniczne show w innym czasie niż Nowy Rok, trzeba uzyskać specjalne pozwolenie od władz miasta. Żaden organ prawny nie ma prawa odmówić wydania takiego pozwolenia, jeżeli we wniosku o pozwolenie na fajerwerki wszystko zostanie opisane poprawnie. W dokumencie tym muszą znaleźć się nie tylko informacje o dacie i miejscu pokazu, ale również dokładne omówienie okoliczności pokazu sztucznych ogni, jak i opis wykorzystanych podczas niego materiałów pirotechnicznych, wraz z ich ilością.