Przedstawimy wam krótki przewodnik po rodzajach fajerwerków. Robimy to po to, by zwiększyć świadomość na temat tych środków pirotechnicznych. Pragniemy pokazać ile rodzajów możemy wyróżnić oraz pokażemy też ich podstawowe cechy i efekty jakie można uzyskać. Rodzajów fajerwerków istnieje kilka, ale za to istnieje spora ilość efektów.
Petardy – to pierwszy typ fajerwerków jaki możemy rozróżnić. Dzielą się one na dwa rodzaje: petardy lontowe oraz petardy na draskę. W obydwu rodzajach stosowane są opóźniacze, które dają odpowiedni czas na możliwość oddalenia się od petardy na odpowiednią, podaną w instrukcji odległość. Taka petarda lontowa jest bardzo głośna. Po kolorowym flashu następuje głośna eksplozja.
W przypadku niewybuchu nie zbliżajmy się do niego przez 10 min. Nie próbujmy także odpalać go ponownie. Petardy zawsze odpalamy tylko z płaskiej powierzchni, najlepiej położone na ziemi. Można też trzymać je na wyciągnięcie ręki, a następnie rzucić.
Wulkany/Fontanny – to kolejny rodzaj sztucznych ogni. Wykonywane są one z kartonu, a następnie tworzone są tuleje, czyli stożki. Wypełnia się je mieszaniną pirotechniczną, która podczas procesu spalania wywołuje efekt wulkanu o wysokości od 1 do kilku metrów. Wulkany należy ustawiać na płaskim i równym podłożu oraz należy je solidnie zabezpieczyć by uniemożliwić im przewrócenie się. Ten typ fajerwerków odpalamy z boku , trzymając ogień na wyciągnięciu ręki.
Wyrzutnie – są to najpopularniejsze wyroby pirotechniczne wielostrzałowe. Dają one od kilku do kilkuset strzałów. Rozróżniamy wyrzutnie proste oraz kątowe. Skonstruowane są z różnej ilości rurek o średnicy od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Działają one na zasadzie moździerzy. Ładunki wewnątrz wyrzutni odpalane są przy pomocy lontu który jest wpuszczony na dole, w określonej kolejności oraz określonym odstępie czasowym. Wyrzutnie również należy ustawiać na płaskim i równym podłożu, tak by stała ona stabilnie i nie miała szansy się przewrócić.
Nie wolno zbliżać się do niej do 10 min oraz nie próbować odpalać ponownie. Wyrzutnie odpalamy ogniem trzymanym na wyciągnięcie ręki. Nigdy nie odpalamy stojąc na wyrzutnią i zaglądając do środka.
Rakiety – wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego lub papieru. Wyroby zawierają mieszankę pirotechniczną. Rakiety posiadają również stabilizator lotu oraz silnik nośny i zasadniczy korpus. Stabilizator występuje w postaci drewnianego patyka. Po wyjściu odpalonej rakiety na odpowiednią wysokość następuje eksplozja z efektem wizualnym, świetlnym lub dźwiękowym, a czasami wszystkie występują na raz.
Wystrzeliwanie rakiet powinno odbywać się poprzez wbicie rurek w ziemię lub kiedy rakiety są małego rozmiaru z butelek.
Nie wolno mocować stabilizatora rakiety na stałe do czegokolwiek, ponieważ spowoduje to eksplozję na ziemi.
Rzymskie ognie – to bardzo popularny typ fajerwerków. Występują one w postaci podłużnych tub, które różnią się od siebie ilością strzałów, zróżnicowaniem efektów oraz wielkością kalibru. Im większy kaliber, tym większy ładunek, co za tym idzie większy rozbłysk na niebie. Ognie rzymskie najczęściej zawierają od kilku do kilkunastu strzałów. Odpalane są one w równym odstępie czasowym.
Przy używania tych fajerwerków należy zachować szczególną ostrożność. Wiele osób popełnia kategoryczny błąd trzymając je w dłoni. Jest to całkowicie zakazane ze względu na nagrzewanie się tuby oraz odrzut przy wystrzale. Zawsze mocujemy je na stabilnym przedmiocie. Nigdy nie trzymamy ich w dłoniach.